تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

اثردودکش وکاربردههای آن در تولید برق پاک

  اثردودکش وکاربردههای آن در تولید برق پاک

   

  تفاوت برج مکش خورشیدی و برج خنکن

  اثردودکش:گرایش هوا یا گاز موجود در چاه یا گذرگاه عمودی دیگری برای بالا رفتن در هنگام گرم شدن ، به‌سبب چگالی کمتری که نسبت به هوا یا گاز اطراف خود پیدا می‌کند.

   

  در یک دود کش هوای پایین لوله توسط یک چشمه گرما (مانند شعله های یک بخاری)منبسط وسبک میشود درنتیجه یک جریان همرفتی ایجاد میشود .که جریان صعود کننده آن در داخل دودکش قرار دارد اما جریان نزولی در بیرون دودکش تشکیل میشود.بنابراین در داخل دودکش همواره یک جریان صعودی قایم برقرار است که هوا را از پایین به سمت بالا مکش می کند.

  دو عامل در میزان حجم هوای مکش شده توسط دودکش موثر است:

   ۱-ارتفاع عمودی:هرچه ارتفاع بیشتر باشد اختلاف فشار بیشتر شده پس مکش بیشتر میشود.

   ۲-سطح مقع دودکش:دودکش بزرگتر حجم بیشتری از هوا را مکش میکند.

   دودکش در وسایلی مانند بخاری یا شومینه باعث میشودگازهای سمی از محیط خانه خارج شونداما همزمان گرمای زیادی را تلف میکنند.بجز این کاربرد در مطالب زیر چند کاربرد دیگر اثر دودکش بیان شده است.

   الف)برجهای خنک کننده:اين نوع برج ها، ساختمان هايي هستند، قائم (با ارتفاع نسبتاً زياد) به صورت استوانه اي، مخروط ناقص كه از پوسته هاي فلزي يا بتني و با سطح جانبي مسدود تشكيل شده اند، كه بر روي تعدادي ستون قائم يا مورب با بلندي نسبتاً زياد (تا حدود 20 متر) قراردارند.

   نحوه کار برج:آب گرم وارد تعداد زیادی رادیاتور در پایین برج میشود در نتیجه هوای پایین برج گرم میشود(آب گرم نقش چشمه گرما را دارد)در نتیجه به علت اثر دودکش هوای گرم با سرعت توسط دود کش به سمت بالا کشیده میشود.با عبور هوا از داخل رادیاتورها آب داخل آنها خنک میشود.

   

  براي آنكه هواي سردي كه در ارتفاعات پايين و در سطح زمين، در اطراف برج وجود دارد، بتواند در اين جريان هوايي شركت نمايد، قسمتهاي پايين ساختمان برج در سطح جانبي باز است و دراين قسمت فقط ستونهاي برج قرار دارند. در زير تصاويري از اين نوع برجها آورده شده است.

   پایین برج کاملا باز است تا هوا از اطراف به داخل برج مکش شود.

   هنگامی که داخل برج قرار بگیرید از قدرت مکش آن تعجب خواهید کرد.شما احساس میکنید داخل یک جاروبرقی بزرگ هستید که شما را به سمت بالا میکشد.در بازدیدی که از نیروگاه برق همدان داشتم در نزدیک دیگ بخار با این مساله برخورد کردم مکش دیگ به حدی بود که جریان مکش ما را از پله ها به سمت بالا هل می داد.

  این برجهادارای انواع مختلفی هستند(خشک-تر و ترکیبی)

   ب)دودکش خورشیدی:از یک برج بلند به ارتفاع حدود ۲۰۰ متر و تعداد زیادی گرم خانه‌های خورشیدی که در اطراف آن است ساخته شده است .

   نحوه کار:هوای گرمی که بوسیله انرژی خورشیدی در یک گرمخانه تولید می‌شود و به طرف دودکش یا برج که در مرکز گلخانه‌ها قرار دارد، هدایت می‌شود. این هوای گرم بعلت ارتفاع زیاد برج با سرعت زیاد صعود کرده و باعث چرخیدن پروانه و ژنراتوری که در پایین برج نصب شده‌است می‌گردد و بوسیله این ژنراتور برق تولید می‌شود. هم اکنون یک نمونه از این سیستم در ۱۶۰ کیلومتری جنوب مادرید احداث گردیده که ارتفاع برج آن به ۲۰0 متر می‌رسد.

   


  این مطلب تا کنون 57 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 24 مرداد 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161301
 • بازدید امروز :263018
 • بازدید داخلی :27437
 • کاربران حاضر :200
 • رباتهای جستجوگر:334
 • همه حاضرین :534

تگ های برتر